اهانت به پیامبر اسلام در نشریه شارلی ابدو

 

انسان آزاد است ولی نباید به حقوق دیگران تجاوز کند.هرچند که این مساله روی کاغذ است. و ما تجاوز و غارت کشورها توسط دنیای غرب را بارها شاهد بودیم

 

در هفته ای که گذشت کشته شدن چند نفر از هیئت تحریریه مجله طنز شارلی ابدو واکنش های جهانی زیادی در پی داشت. که در اولین گام این مساله باعث هدف قرار گرفتن اسلام و مسلمانان بود. به این معنا که در طی این چند روز دنیای غرب به دنبال گفتن این مساله بود که اسلام سیاسی یک خطر بالقوه برای جهان آزاد است. و جنگهای صلیبی دوباره در حال آغاز است. هنوز شوک این جریان فروکش نکرد که متاسفانه در اتفاقی بسیار ناپسند مجله شارلی ابدو کاریکاتوری از پیامبر عظیم الشان اسلام کشید. که قلب تمام عاشقان پیامبر را به درد اورد.من از چند زمینه قصد ورود به این مساله را دارم. اول از منظر خود ایدئولوژی غربیها.

 

با شروع رنسانس در اروپا و عصر صنعتی شدن در قرون 15 و 16 و شکل گیری عصر روشنگری و خرد در قرن 18 و ایجاد مکاتب لیبرال دموکراسی در قرون 19 و 20 . این مساله در خود ایدئولوژی  غربیها مطرح شد که باید به اقلیت احترام گذاشت. و انسان تا جایی ازاد است که باعث تجاوز به حقوق دیگران نشود. به عبارت دیگر انسان آزاد است ولی نباید به حقوق دیگران تجاوز کند.هرچند که این مساله روی کاغذ است و ما تجاوز و غارت کشورها توسط دنیای غرب را بارها شاهد بودیم ولی باز با پذیرش فرضیه ازادی مثبت ایزیا برلین باز این سوال مطرح می شود که چرا دنیای غرب کاریکاتوری که باعث ناراحتی بیش از 2 میلیارد مسلمان شده را نه تنها محکوم نمی کند بلکه حتی به بهانه ازادی بیان مورد حمایت قرار میدهد. از طرف دیگر در دنیای غرب حق هیچ پرسش و طرح مساله ای در مورد هولوکاست و صهیونیسم وجود ندارد. یک استاد در دانشگاه های غرب نمی تواند یک مقاله در مورد هولوکاست بنویسد. با این استدلال که ما بایدبه حقوق یهودیان احترام بگذاریم. از طرف دیگر با شکل گیری گروه های جهادی نظیر داعش در سوریه و عراق به نظر میرسد که دنیای غرب فقط به دنبال این مساله است که اسلام سیاسی خطرناک است و باید اسلام سیاسی کنترل شود. از طرف دیگر نابخردانه نظام مقدس جمهوری اسلامی را در کنار این گروه های افراطی جهادی قرار می دهند. و قصد القای این مساله را دارند که ایران همانند داعش برای جهانیان خطرناک است.

 

با سپاس از نگارنده متن: روح اله تیموری – هیات علمی دانشگاه پیام نور

/ 0 نظر / 19 بازدید