عید سعیدفطر مبارک باد

1- در کتاب «فقیه» از امام صادق علیه السّلام روایت شده که (ضمن حدیثى) فرمود: سنت بر آن جارى شده که آدمى روز «عید فطر» قبل از رفتن براى خواندن نماز عید در مصلّى، افطار کند. ولى در «عید قربان» بعد از آن


2- در کتاب «کافى» از امام صادق علیه السّلام روایت شده که فرمود: پدر بزرگوارم در روز «عید فطر» وقتى براى نماز به بیابان میرفت، نمیگذاشت- فرش یا- حصیرى زیر پایش بیندازند، و میفرمود: این روزى است که رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله‏ در آن به بیابان میرفت، و سپس جبهه شریفش را روى زمین مینهاد (و نماز میکرد).

3- از امام صادق علیه السّلام روایت شده که فرمود: روز عید فطر یا اضحى به رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله گفتند چه شود در مسجد خودت نماز عید بخوانى؟. پاسخ داد: دوست دارم (در بیابان باشم) و بدنم را بتمام افق‏هاى آسمان آشکار کنم.

4- على علیه السّلام فرمود: رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله عصایى داشت که ته آن آهن نوک تیزى قرار داشت، بر آن تکیه مى‏کرد و روزهاى عید [فطر و قربان‏] و در سفرها آن را همراه مى‏برد و در نماز جلو خود مى‏نهاد [تا حریم نمازش باشد]

5- امام باقر علیه السّلام فرمود: از سنّت است که اهل هر شهرى براى نماز عید فطر و قربان به سوى صحرا بیرون روند، مگر اهل مکه که آنان در مسجد الحرام نماز عید مى‏خوانند

6- على علیه السّلام فرمود: رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله روز عید فطر هنگامى که مى‏خواست براى نماز عید به سوى مصلّى بیرون رود قبلا با چند دانه خرما یا کشمش افطار مى‏نمود.

7- سعید نقّاش گوید: امام صادق علیه السّلام به من فرمود: آگاه باش که در عید فطر تکبیر گفتن از سنّت است. گفتم: چه زمانى باید گفت؟ فرمود: بعد از نماز مغرب و عشاء شب عید فطر و بعد از نماز صبح عید و بعد از نماز عید فطر، سپس تکبیرات را قطع کند.

8- از رسول خدا- صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم- رسیده است که فرمود:

«انّ یوم الجمعة سیّد الایّام و اعظمها عند اللَّه تعالى و اعظم من یوم الفطر و یوم الاضحى، و فیه خمس خصال: خلق اللَّه فیه آدم، و اهبط فیه آدم الى الارض، و فیه توفّی اللَّه آدم، و فیه ساعة لا یسأل اللَّه تعالى فیها احد شیئا الّا اعطاه ما لم یسأل حراما، و ما من ملک مقرّب و لا سماء و لا ارض و لا ریاح و لا جبال و لا شجر الّا و هو یشفق یوم الجمعة ان تقوم السّاعة فیه».

یعنى: «همانا جمعه آقاى روزها و با عظمت‏ترین آنها نزد خداوند تعالى است، بلکه از عید فطر و قربان هم برتر است. این روز، پنج خصلت دارد:

اوّل: خداوند متعال حضرت آدم- علیه السّلام- را در این روز خلق فرمود.

دوّم: آن حضرت را در همین روز از بهشت بر زمین فرود آورد.

سوّم: در چنین روزى حضرت آدم- علیه السّلام- را قبض روح کرد.

چهارم: در این روز ساعتى هست که هر کس در آن ساعت از خداوند متعال چیزى طلب کند به او خواهد داد به شرط اینکه چیز حرام نخواهد.

پنجم: ملائکه مقرّب، آسمان، زمین، بادها، کوهها و درختها همگى هراس دارند از اینکه قیامت در این روز واقع شود». فرزندان یعقوب از پدرشان خواستند که از خداوند متعال برایشان طلب آمرزش و بخشش کند، آن حضرت این گونه پاسخ دادند:سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَکُمْ رَبِّی. :یعنى: «بزودى برایتان از پروردگارم تقاضاى مغفرت خواهم کرد»

/ 0 نظر / 10 بازدید